geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Kultura

Zdjęcie: Pixabay

Kongres Solidarności Polsko-Ukraińskiej

Dodał: Andrzej Widera

15-10-2023 09:00


W miniony wtorek odbył się w Warszawie Kongres solidarności polsko-ukraińskiej, które to wydarzenie zapowiadaliśmy we wrześniu. Kongres zamykający cykl spotkań polsko-ukraińskich zatytułowany został „Wspólne sprawy”. Dzięki naszemu warszawskiemu współpracownikowi Damianowi Kujawie, możemy przedstawić wybrane aspekty tematów poruszanych w czasie Kongresu.

Jedną z pierwszych prelegentek była prof. UW dr hab. Joanna Konieczna-Sałamatin z Wydziału Socjologii, która przedstawiła  wyniki ankiety o współpracy polsko ukraińskiej (badanie organizacji pozarządowych dot. współpracy z Ukrainą). Według podanych danych, 46% organizacji i instytucji rozpoczęło współpracę z Ukrainą po agresji Rosji z 24.02.2022, 39% przed 2014 r. z kolei 15% w okresie 2014-2022 r.. Z kolei 44 proc. uważa, że współpraca z Ukrainą to wyzwanie, 46% że to szansa.  Natomiast po wojnie znakomita większość organizacji chce prowadzić działanie na rzecz obywateli Ukrainy w Polsce.

Natomiast w trakcie dyskusji specjalistów polskich i ukraińskich można było zauważyć znane nam przejawy ukraińskich obaw o relacje z Polską. "Ważna jest widzialność Ukrainy w Polsce i Polski w Ukrainie. To trzeba pielęgnować. Istnieje duże zapotrzebowanie - lokalne, samorządowe - w kontaktach polsko-ukraińskich, widzimy zagrożenie że temat znika z czołówek i w efekcie może zabraknąć środków. Jako zagrożenie należy wymienić polityczne, tymczasowe interesy, ale także działania Rosji wspierające prorosyjskie ruchy wewnątrz państw w tym Polsce, na Ukrainie jesteśmy na to wyczuleni, natomiast w Polsce jeszcze się tego nie dostrzega. Powinniśmy się uczyć siebie, nie patrzeć na siebie z góry. Bądźmy równi sobie i uczmy się od siebie, aby nie patrzeć z góry na wschód. Potrzeba rozumienia i uczenia się.- mówiła Myroslawa Keryk.

Z kolei Paweł Prokop podawał przykład Lublina jako dobrej współpracy samorządów - Lublin ma 10 partnerskich miast w Ukrainie. "To nie są saumboliczne partnerstwa, tylko prawdziwe, która działają od szkolnictwa i kultury poprzez inne obszary. Ta współpraca przed wojna była dobra podstawą do wspierania Ukrainy gdy wybuchła wojna. Ukraina wprowadziła proces powstawania silnych i nowych samorządów (obiednane hromady), które stały się partnerami dla gmin polskich. Dzięki temu współpraca i relacje między gminami po wybuchu wojny wyglądała tak dobrze. Gmina Kopnica Lubelska jako jedna z pierwszych zaczęła pomagać. W Lublinie jeszcze 24.02 powstał komitet pomocy Ukrainie, byli tam przedstawiciele lububelskich NGO, wolontariusze: obywatele Polski jak i Ukrainy" - mówił Paweł Prokop.

Ołeh Lewczenko - doradca mera Mariupola, Podolska Akademia Rozwoju oprócz podziękowań dla Polaków, wspominał także o współpracy przy projektach odbudowy Mariupola z Gdańskiem i Warszawą. Aleksandra Zińczuk mówiła także o innych doświadczeniach współpracy NGO. "Lublin nazwał Ukraińców nie uchodźcami, ale nowymi mieszkańcami. Cała ta praca na różnych polach doprowadziła do tego, że na początku wojny emocje między Polakami a Ukraińcami były tak dobre.  Jednak trzeba pamiętać, że kultura jest atakowana. Dezinformacja i trolling zdarzają się coraz częściej i obserwujemy to w kulturze. Dość ważne i przyszłościowe jest to, aby nie tylko na polu ukraińskim kontynuować badania i współpracę lecz szukać współpracy szerzej.".

"Żołnierz który siedzi w okopie nie myśli o cenie jabłek i zboża. Wie że ma polski karabin i ubrania charytatywne e których przetrwa zimę." - mówiła Alina Makarczuk, dziennikarka. "Ukraina potrzebuje bezpiecznego zaplecza, tym zapleczem jest Polska. Groby należy czcić. Nie warto z nich robić drogowskazów. Nasz wróg jest groźniejszy niz dotychczasowe kryzysy. Jako dziennikarze musimy być mądrzejszy od polityków. Rządy są tymczasowe. Narody nie.".


opr. wł.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021