geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Historia

Zdjęcie: Wikipedia

Bitwa pod Orszą: Nie wszystko poszło tak, jak myśleliśmy

Dodał: Andrzej Widera

14-09-2025 10:00


W wielu podręcznikach, pracach naukowych i utworach literackich opisano kulminacyjny moment bitwy pod Orszą w 1514 roku: podstępny manewr, dzięki któremu wielki hetman Wielkiego Księstwa Litewskiego, książę Konstanty Ostrogski, zwabił wroga pod ogień ukrytej artylerii. Pod celnie prowadzonym ostrzałem wojska moskiewskie rzuciły się do ucieczki, dlatego w opisach starcia pod Orszą działa zajęły szczególne miejsce.

Jako pierwszy o artylerii WKL pisał w swoim słynnym traktacie „Notatki o sprawach moskiewskich” (Rerum Moscoviticarum Commentarii) cesarski poseł Sigismund Herberstein. Co ciekawe, w łacińskojęzycznym wydaniu tej pracy z 1549 roku autor wspomina wyłącznie o działach, natomiast w niemieckiej edycji z 1557 roku dodaje, że obok artylerii w zaroślach ukryta była również piechota.

Z białoruskiego punktu widzenia przebieg bitwy pod Orszą - link do całości w źródle
 


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024