Zdjęcie: Wikipedia
29-11-2024 15:00
Trwająca już ponad 1000 dni wojna Rosji przeciwko Ukrainie wydaje się daleka od zakończenia. Pojawiają się jednak nowe czynniki, które mogą wpłynąć na przebieg konfliktu i działania społeczności międzynarodowej w kwestii stabilizacji przyszłego porozumienia pokojowego. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) mogłaby odegrać istotną rolę w procesie stabilizacji powojennej Ukrainy, jako uzupełnienie innych form wsparcia.
19 listopada 2024 roku minął symboliczny 1000 dzień od pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, zarządzonej przez prezydenta Władimira Putina. Konflikt wciąż trwa, a zdeterminowana obrona Ukrainy skutecznie hamuje rosyjską agresję. Żadna ze stron nie wydaje się zdolna do przełomowego zwycięstwa.
Zmieniają się jednak okoliczności, głównie za sprawą perspektywy nowej administracji USA pod przewodnictwem prezydenta-elekta Donalda Trumpa, który twierdzi, że potrafiłby zakończyć wojnę „w ciągu 24 godzin”. W ostatnich tygodniach nasiliły się rosyjskie ataki na Ukrainę, a Ukraina po raz pierwszy użyła dostarczonych przez USA i Wielką Brytanię pocisków dalekiego zasięgu do ataków na cele w Rosji. Ustępująca administracja Joe Bidena dąży do maksymalizacji wsparcia dla Ukrainy przed przekazaniem władzy, z uwagi na niepewność co do rzeczywistych działań Trumpa po objęciu urzędu.
Komentarz Petera Jonesa (RUSI) - link do całości w źródle