Zdjęcie: Wikipedia
05-08-2024 15:00
Wysiłki Kremla mające na celu manipulowanie i ingerowanie w informacje są ciągłym wyzwaniem w krajach Trójkąta Lubelskiego, czyli L3, regionalnego sojuszu złożonego z Litwy, Ukrainy i Polski, który został utworzony w lipcu 2020 r. w celu ułatwienia koordynacji między tymi trzema państwami.
Po jego utworzeniu kluczowym priorytetem dla L3 było opracowanie wzajemnie korzystnych i strategicznie skutecznych środków zaradczych na wspólne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, przed którymi stoją wszystkie trzy państwa, takie jak zagraniczne operacje manipulacji i ingerencji informacyjnej (FIMI) oraz inne niekinetyczne zagrożenia stwarzane przez Kreml i jego sojuszników, takie jak cyberataki, działania dezinformacyjne i korupcja gospodarcza.
W 2022 r. trzy grupy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce (Instytut Kościuszki), na Ukrainie (Detector Media) i na Litwie (Civic Resilience Initiative) opublikowały wspólny raport, wspierany przez Open Information Partnership, w którym zmapowały i przeanalizowały narracje wykorzystywane w tych operacjach wpływu, zaproponowały mechanizmy budowania odporności społecznej na nie oraz przedstawiły kilka kluczowych zaleceń dla trzech rządów krajów L3.
Niniejszy raport stanowi rozwinięcie poprzedniego raportu, opierając się na jego ustaleniach w celu bardziej szczegółowego zbadania podmiotów, taktyk, technik i procedur rosyjskich operacji FIMI w regionie. Ujawnia, w jaki sposób operacje te są wykorzystywane do podważania stosunków dyplomatycznych między trzema krajami Trójkąta Lubelskiego oraz w jaki sposób atakują i instrumentalizują wrażliwe grupy, a także ocenia skuteczność istniejących środków zaradczych.
Link do całości raportu w źródle