Zdjęcie: Flickr
27-03-2025 15:00
28 lutego 2025 roku kontrowersyjne spotkanie prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim sprawiło wrażenie, że USA dążą do zakończenia wojny w Ukrainie bez uwzględniania jej długoterminowych konsekwencji. To wydarzenie, w połączeniu z oświadczeniem amerykańskiego sekretarza obrony Pete’a Hegsetha, że Ukraina nie dołączy do NATO, oraz zawieszeniem dostaw amerykańskiej broni, wywarło presję na Ukrainę, zmuszając ją do podjęcia rozmów pokojowych. W związku z tym, pod rządami administracji Trumpa, ukraiński rząd musi dokładnie rozważyć swoje opcje bezpieczeństwa, być może biorąc pod uwagę także broń jądrową.
W tym kontekście wypowiedź Zełenskiego: „Ukraina w NATO albo broń jądrowa” jeszcze bardziej podsyciła krajowe i międzynarodowe debaty. Według sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii, poparcie społeczne dla uzyskania broni jądrowej wzrosło z 30 procent w 1994 roku do 73 procent w grudniu 2024 roku. Powrót Trumpa do władzy wydaje się dodatkowo osłabiać ukraińską wiarę w możliwość przystąpienia do NATO – w różnych regionach kraju od 27 do 44 procent respondentów deklaruje gotowość do rezygnacji z tego celu.
Kolejny głos na temat broni atomowej w naszym regionie, tym razem z punktu widzenia włoskiego IAI - link do całości w źródle