Zdjęcie: Pixabay
09-08-2024 13:07
W łotewskich mediach pojawiła się dyskusja na temat podejścia do kwestii obrony cywilnej, której częścią są schrony przeciwlotnicze. W dyskusji tej pojawiło się porównanie do podejścia sąsiada z południa, gdzie Litwa deklaruje już posiadanie ponad 4 tysięcy schronów, natomiast na Łotwie sprawa ta wciąż nie jest wyjaśniona.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło, że na Łotwie w dalszym ciągu nie zbudowano żadnych schronów przeciwlotniczych. MSW stwierdziło, że w nowym planie ochrony ludności „Łotwa będzie dążyć do ochrony 100 proc. ludności, podczas gdy ogólnym celem litewskiego rządu jest ochrona co najmniej 50 proc. ludności przed atakami z powietrza” - napisano w komentarzu.
„Zrozumiałe jest, że cel ten nie zostanie osiągnięty w najbliższej przyszłości, ponieważ budowa schronów uzależniona jest od budowy nowych obiektów, w których ma powstać schron” – podaje ministerstwo. Kierując się liczbą ludności Łotwy konieczne byłoby przystosowanie i wyposażenie około 15 610 parkingów podziemnych lub piwnic budynków w kraju. Na to potrzeba niemal 100 mln euro, które Łotwa ma nadzieję pozyskać ze środków Unii Europejskiej.
Rząd łotewski zlecił Ministerstwu Spraw Wewnętrznych przygotowanie projektu ustawy „Nowelizacja ustawy o obronie cywilnej i zarządzaniu kryzysowym”, która zawiera ramy regulacyjne dotyczące schronów, tak aby kwestia ta została zdefiniowana również na poziomie regulacyjnym. Z kolei Ministerstwo Gospodarki musi przygotować i przedłożyć Radzie Ministrów projekt przepisów budowlanych dla schronów. Natomiast raport informacyjny przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych "Możliwe rozwiązania w zakresie motywacyjnych mechanizmów finansowych na remont lub utworzenie schronu lub miejsca schronienia" jest nadal w trakcie konsultacji i nie został rozpatrzony przez rząd.