Wiadomości

Próba Gagauzji obejścia mołdawskiego prawa

Zdjęcie: Pixabay

Próba Gagauzji obejścia mołdawskiego prawa

Dodał: Andrzej Widera

28-06-2024 12:25

Mołdawskie pozarządowe organizacje medialne zdecydowanie potępiają próby podważenia wolności mediów w regionie przez Komitet Wykonawczy i Zgromadzenie Ludowe Gagauzji poprzez ustanowienie "równoległego" mechanizmu licencjonowania mediów audiowizualnych w regionie, a także inne przepisy, które zagrażają roli i niezależności regionalnego dostawcy publicznych usług medialnych Gagauziya Radio Television (GRT).

W tym tygodniu Zgromadzenie Ludowe Gagauzji (NSG) przyjęło w pierwszym czytaniu nową procedurę licencyjną dla stacji telewizyjnych i radiowych w Gagauzji, która umożliwia uzyskanie licencji na nadawanie z pominięciem mołdawskich stryktur nadzoru mediów.

Sygnatariusze organizacji pozarządowych wzywają do natychmiastowego wycofania inicjatywy ustawodawczej, która jest rażąco sprzeczna z mołdawskim ustawodawstwem. Dzisiaj głos w tej sprawie zabrała mołdawska Rada Telewizji i Radia (Consiliului Audiovizualului - CA) , której szefowa Liliana Vitu uważa ten „równoległy” mechanizm koncesjonowania stacji telewizyjnych i radiowych za „próbę obejścia Kodeksu Telewizji i Radia oraz orzeczeń sądów krajowych”. Vitu uważa tę inicjatywę władz Gagauzji za naruszenie prawa, gdyż jedynym właściwym organem wydającym zezwolenia na nadawanie w Mołdawii jest CA.

CA poinformowała o tym projekcie rząd, który ma swojego przedstawiciela w autonomii, komisje parlamentarne, Kancelarię Prezydent, Służbę Informacji i Bezpieczeństwa oraz Prokuraturę Generalną.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:
Wspieraj nas na suppi.pl
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.