Zdjęcie: Wikipedia
11-04-2025 14:28
Prezydent Litwy, Gitanas Nausėda, podjął decyzję o złożeniu w Seimasie wniosku o natychmiastowe wypowiedzenie Konwencji Ottawskiej, która zakazuje używania min przeciwpiechotnych. Dekret w tej sprawie został podpisany przez głowę państwa w piątek. W środę wniosek ten poparł także rząd. Informację o planowanym wycofaniu się z tej międzynarodowej umowy Ministerstwo Obrony Litwy ogłosiło na początku marca. Decyzję o wypowiedzeniu konwencji podjęły również kraje bałtyckie oraz Polska, a wkrótce dołączyła do nich Finlandia.
Ministerstwo podkreśla, że od czasu przystąpienia Litwy do Konwencji w 2003 roku sytuacja bezpieczeństwa w regionie uległa znacznemu pogorszeniu. Wzrost zagrożenia militarnego ze strony Rosji dla krajów sąsiadujących z Litwą skłonił władze do podjęcia decyzji o wystąpieniu z traktatu. Według Ministerstwa Obrony Litwy, wypowiedzenie konwencji ma na celu wzmocnienie odstraszania ze strony Rosji oraz zwiększenie zdolności armii do szybszego reagowania na polu walki.Przypomnijmy, że w trakcie pilnego procedowania w Saeimie Łotwy jest podobny akt wypowiedzenia porozumienia.
Z danych Krajowej Agencji Obrony wynika, że 32 państwa na świecie nie są stronami Konwencji, w tym Rosja, Stany Zjednoczone oraz Chiny. Ostateczną decyzję w sprawie wypowiedzenia umowy podejmie Sejm. Jeśli parlament przyjmie wniosek, Litwa opuści konwencję po pół roku od podjęcia decyzji. Litwa ratyfikowała Konwencję w 2003 roku, zobowiązując się do zaprzestania produkcji, przechowywania, używania oraz transferu min przeciwpiechotnych.