Zdjęcie: Pixabay
26-11-2021 08:41
Krzysztof Szyrszeń, dyrektor Polskiego Liceum im. Ity Kozakiewicz w Rydze został odwołany - taką decyzję poparli w czwartek członkowie Komisji Edukacji Rady Miejskiej Rygi. Dwa lata temu dyrektor otrzymał ocenę niedostateczną, ponieważ proces kształcenia w szkole nie był realizowany zgodnie z obowiązującymi programami kształcenia, a także nie były przestrzegane przewidziane prawem proporcje języków.
Dyrektor szkoły trzykrotnie odwoływał się od tej decyzji, ale w połowie listopada br. przegrał w sądzie.Nagana wynikała z konkretnej metody nauczania, która początkowo została zaakceptowana przez Państwową Służbę ds. Jakości Kształcenia, ale interpretacja została później zmieniona z powodów politycznych, powiedział Krzysztof Szyrszeń.
"Nie chodzi o stosowanie metody w szkole, ale o stosowanie metody na poszczególnych przedmiotach i to też zostało odnotowane w naszym programie nauczania i początkowo było zatwierdzone. Na pewno nie byłem tym, który nie chciał, aby pewne przedmioty były wykładane po łotewsku, wręcz przeciwnie - każdy, kto mnie zna, wie, że to ja byłem tym dyrektorem szkoły, który zaczął walczyć z tym, że lekcje były prowadzone po rosyjsku, mimo że w programie naszej szkoły nie powinno być ani jednego przedmiotu wykładanego w tym języku, z wyjątkiem rosyjskiego jako języka obcego" - powiedział Szyrszeń.
Polska Średnia Szkoła Ogólnokształcąca im. Ity Kozakiewicz w Rydze powstała w 1991 roku. Jej początki sięgają jednak czasów międzywojennych. 8 grudnia 1919 roku Łotewska Rada Narodowa przyjęła jeden z najbardziej znaczących aktów prawnych w tamtym czasie – ustawę o szkołach mniejszościowych. Dzięki niej bardzo szybko zaczęły powstawać polskie szkoły podstawowe i średnie na terenie całej Łotwy – w 1923 roku istniały już 33 szkoły podstawowe, 1 przedszkole i 3 szkoły średnie z polskim językiem nauczania w Rydze, Dyneburgu (łot. Daugavpils) i Rzeżycy (łot. Rēzekne). W 2018 roku w Polskiej Szkole Średniej uczyło się ok. 360 dzieci. Placówka oferuje naukę w trybie bilingwalnym, to znaczy w językach polskim i łotewskim.