Zdjęcie: Flickr
24-11-2022 11:19
Powstanie dowództwa dywizji NATO, która rozpocznie pracę w styczniu, opiera się na decyzjach szczytu NATO, a jej celem jest pomoc w lepszej koordynacji współpracy z sojusznikami w obronie Estonii. "Dywizja spełnia dwa główne cele w obronie wojskowej Estonii - łączy jednostki obrony lądowej, brygad i innych rodzajów wojsk, a także jest łącznikiem między sojusznikami i ich zdolnościami wojskowymi" - powiedział generał dywizji Veiko-Vello Palm, zastępca dowódcy estońskich sił obronnych.
Konieczność utworzenia dywizji wynika z logiki wojskowej łańcucha dowodzenia NATO. Działaniami wojskowymi regionu, do którego należy Estonia, kieruje korpus, który potrzebuje pod swoim dowództwem elementu dowodzenia, czyli dywizji - wyjaśnił Palm. Według Palma, unowocześnienie struktury Estońskich Sił Obronnych i utworzenie dywizji jako nowej jednostki strukturalnej wynika z porozumienia osiągniętego na szczycie NATO w Madrycie pod koniec czerwca.
Według generała w skład dywizji NATO wejdą jednostki zarówno z Estonii, jak i państw sojuszniczych. "Według aktualnych planów do dywizji zostaną przydzielone estońskie 1 Brygada Piechoty, 2 Brygada Piechoty, batalion logistyczny oraz batalion sztabowo-komunikacyjny. Statut dywizji może przewidywać także inne jednostki podległe dowódcy dywizji." powiedział Palm.
Jak należy zauważyć, że o ile wcześniej powiedziano, że trzecia brygada wchodząca w skład dywizji będzie wystawiona przez sojuszników NATO, o tyle Palm pozostawił otwartą kwestię, jakie jednostki alianckie wejdą w skład dywizji. "Proces tworzenia dywizji został rozpoczęty i trwają negocjacje z państwami sojuszniczymi w sprawie ich wkładu. Te ostatnie mogą obejmować wkład w postaci personelu wsparcia dywizji, dodatkowych jednostek manewrowych i jednostek wsparcia bojowego, na przykład w zakresie zapewnienia obrony powietrznej i ognia pośredniego - wyjaśnił estoński generał. Według obecnych planów siedziba nowej jednostki będzie znajdować się w Tallinie, a jego językami roboczymi będą estoński i angielski.