geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Jana Sznipelson unsplash.com

Nowe studium białoruskiej tożsamości

Dodał: Andrzej Widera

18-12-2022 12:00


Przeciwników Łukaszenki jest więcej niż zwolenników, jednak na tle wojny i propagandy wzrosła liczba zwolenników integracji z Rosją. - takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego przez Filippa Bikanowa we współpracy z Fundacją Friedricha Eberta. Badanie przeprowadzono za pomocą ankiety internetowej w okresie od 12 sierpnia do 6 września 2022 roku. Co istotne, analityk zastrzega, że takie czynniki jak obawa przed konsekewncjami udziału w badaniu, mogły mieć wpływ na wynik badania.

Bikanow wyróżnił 5 głównych grup Białorusinów, z którymi przeprowadzono badanie, według ich stosunku do samoświadomości narodowej: „świadomych”, „sowieckich”, „kształtujących się”, „obojętnych”, „zrusyfikowanych”. Wśród badanych 14 procent było „świadomych” – są to osoby, które opowiadają się za maksymalnym rozwojem języka i kultury białoruskiej oraz mają proeuropejskie poglądy. 29 procent respondentów to „sowieci”, którzy tęsknią za ZSRR. Dominuje w nich element rosyjsko-sowiecki, ale jest też miejsce jest na świadomość białoruską. Wpływ na to miała polityka „miękkiej białoruskości” ostatniej dekady.

„Kształtujacy się”, stanowili 39 procent badanych, Nie mają określonego stanowiska w sprawie własnej tożsamości narodowej. Największy odsetek z nich, jeśli wziąć pod uwagę region, znajduje się w obwodzie brzeskim.„Obojętni” – 13 procent - nie zwracają prawie żadnej uwagi na kwestie narodowościowe. „Zrusyfikowani” - 4 procent respondentów, określają się jako „Rosjanie”.

W ocenie Bikanowa, idea jedności narodu białoruskiego, ukraińskiego i rosyjskiego stopniowo traci zwolenników. Następuje zerwanie z poglądami sowieckimi i prorosyjskimi. Portret typowego Białorusina jest pozytywny. Białorusini cenią w sobie przede wszystkim życzliwość, pracowitość, uczciwość, współczucie i spokój. Jednocześnie głównymi słabościami są cierpliwość i tchórzostwo. Dość często badani Białorusini uważają się za patriotów.

W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła liczba zwolenników integracji z Rosją i dziś jest ich nieco więcej niż przeciwników, choć żadne ze stanowisk nie zdobyło większości. W 2022 roku za unią z Rosją opowiedziało się 38 proc. respondentów (plus 10 p.p. w stosunku do poziomu z 2021 roku), 15 proc. za związkiem z UE, 28 proc. za Federacją Rosyjską i jednocześnie UE (minus 5), a zwolenników Białorusi poza wszystkimi związkami geopolitycznymi jest 19% (minus 5). Wśród „świadomych” prawie nikt nie popiera pogłębiania integracji z Rosją w jakiejkolwiek formie. Dla nich ważne jest zachowanie niepodległości narodowej, której w ich mniemaniu może zagrażać integracja. Natomiast, „sowieccy” i „zrusyfikowani” częściej postrzegają Białorusinów i Rosjan jako jeden naród lub uważają się za Rosjan w ogóle. Jeśli chodzi o wojnę, według badań 41% nie opowiada się po żadnej ze stron, 39% popiera Rosję, 20% popiera Ukrainę.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024