Zdjęcie: Flickr
25-01-2023 15:30
Na dzisiejszym posiedzeniu Komisja Obrony, Spraw Wewnętrznych i Zapobiegania Korupcji Saeimy kontynuowała przegląd propozycji ustawy o Służbie Obrony Państwa (VAD) przed drugim czytaniem projektu ustawy w Saeimie, odrzucając propozycję obowiązkowego poboru kobiet do służby, zapewniając jednak kobietom prawo do dobrowolnego ubiegania się o służbę.
Według planu łotewskiego MON, VAD ma rozpocząć się 1 lipca, kiedy to mężczyźni urodzeni po 1 stycznia 2004 roku będą wcielani do wojska tylko na zasadzie dobrowolności w ciągu roku od osiągnięcia tego wieku. Kolejne pobory mają zawierać wymóg obowiązkowej służby przy jednoczesnym umożliwieniu odroczenia służby.
Poprawiona wersja przewiduje, że obywatele płci męskiej będą podlegać VAD w ciągu roku od ukończenia 18 lat lub, jeśli obywatel kontynuuje naukę (inną niż wyższa), w ciągu roku od ukończenia placówki edukacyjnej, ale nie później niż w wieku 24 lat. Służbę wojskową w obronie narodowej będzie można odbyć na jeden z trzech sposobów. Najpierw 11 miesięcy w jednostce regularnych sił zbrojnych Narodowych Sił Zbrojnych lub Gwardii Narodowej. Po drugie, łącznie pięć lat w Gwardii Narodowej, przy czym w każdym roku nie mniej niż 21 dni szkolenia indywidualnego i nie więcej niż siedem dni szkolenia zbiorowego. Po trzecie, w okresie pięcioletnim, poprzez ukończenie programu oficerów rezerwy dla studentów szkół wyższych i uczelni, przy czym łączny okres szkolenia i służby nie może być krótszy niż 180 dni.
Możliwe, że przyszłym tygodniu parlametarna komisja obrony, spraw wewnętrznych i zapobiegania korupcji zakończy rozpatrywanie projektu ustawy o VAD przed drugim czytaniem w Saeimie. Jeśli prace w komisji będą przebiegać sprawnie, to już w najbliższy czwartek na posiedzeniu plenarnym Saeimy może zapaść decyzja w sprawie projektu ustawy VAD w drugim czytaniu.