Zdjęcie: Pixabay
16-02-2023 12:16
Estonia jest znana z posiadania jednych z największych rezerw fosforytów w Europie. Tiit Kaasik, kierownik działu zasobów geologicznych w Służbie Geologicznej Estonii, szacuje, że złoża Estonii zawierają 2,9 miliarda ton fosforytów, oprócz mniej zbadanych rezerw fosforytów w kraju.
"Estonia posiada około 11,3 mld ton fosforytów, które są rozproszone na terenie całego kraju, więc całkowite rezerwy są większe, ale konkretne liczby nie są znane, ponieważ nie wszystkie fosforyty w Estonii zostały szeroko zbadane" - wyjaśnił Kaasik. Rezerwy, na przykład we wschodniej Estonii, znajdują się również dość blisko powierzchni. Naukowcy twierdzą, że zanim zajmą się perspektywą wydobycia fosforytu w Estonii, należy przeprowadzić dodatkowe badania, aby fosforyt można było wydobywać z innymi pierwiastkami ziem rzadkich. Na podstawie obecnych badań naukowcy twierdzą, że jest zbyt wcześnie, aby określić opłacalność i konieczność wydobycia fosforytów.
Fosforyty są interesujące przede wszystkim ze względu na zawartość fosforu, który jest wykorzystywany do produkcji nawozów. Jednak fosforyt zawiera również znaczne ilości pierwiastków ziem rzadkich, takich jak cer, prazeodym, neodym, dysproz i terb, co czyni fosforyt potencjalnym surowcem dla pierwiastków ziem rzadkich. Pierwiastki ziem rzadkich są niezbędnymi składnikami w produkcji półprzewodników, wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD) i lamp LED, a także w zarządzaniu energią, w tym w produkcji turbin wiatrowych i pojazdów elektrycznych. W świetle światowego rozwoju technologii Estońska Służba Geologiczna wraz z uniwersytetami poszukuje najlepszych możliwych rozwiązań dla wydobycia fosforytu w Estonii.