Zdjęcie: Pixabay
19-11-2021 09:30
Minister Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Nicu Popescu oraz jego turecki odpowiednik Mevlüt Çavuşoğlu podpisali wczoraj plan konsultacji ministerstw spraw zagranicznych obu państw na lata 2022 – 2023. Uroczystość podpisania odbyła się w Kiszyniowie w ramach złożonej wizyty przez tureckiego ministra na zaproszenie swojego mołdawskiego odpowiednika.
Według Nicu Popescu, plan zawiera konkretny program działań dla tych, którzy są odpowiedzialni za dialog polityczny, konsularny, a także za komunikację i dyplomację publiczną pomiędzy dwoma ministerstwami. "Celem dyplomacji jest być blisko obywateli i ich interesów, tak aby nasi obywatele mogli podróżować między Mołdawią a Turcją na podstawie dowodów osobistych. Ale bardzo zależy nam na poszczególnych kolejnych krokach dla ułatwienia sytuacji naszych rodaków, którzy podróżują między naszymi państwami" - dodał minister.
Urzędnicy omówili zakończenie procedur ratyfikacji umowy o konwersji i wzajemnym uznawaniu praw jazdy, działania podjęte w celu ograniczenia podwyżek w roamingu oraz zwiększenia częstotliwości lotów między Mołdawią a Turcją, przede wszystkim w okresie letnim. Obaj ministrowie wymienili opinie na temat sytuacji politycznej i bezpieczeństwa w regionie, rozmawiali o rozwiązaniu konfliktu naddniestrzańskiego oraz o współdziałaniu Mołdawii i Turcji w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego.
Nicu Popescu zauważył, że Turcja jest czwartym co do wielkości partnerem handlowym Mołdawii, na którego przypada około 9% mołdawskiego eksportu, co jest bardzo ważne dla mołdawskiej gospodarki. W Mołdawii działa około 1100 firm z kapitałem tureckim, które rozwijają inwestycje. Istnieje jednak ambicja dalszego rozwoju stosunków dwustronnych, w tym poprzez rozszerzenie istniejących wolnych umów handlowych między Mołdawią a Turcją.
Ze swojej strony Mevlüt Çavușoğlu powiedział, że dla Turcji ważna jest stabilność i integralność terytorialna Mołdawii. Region autonomiczny Gagauzji, która jest integralną częścią Republiki Mołdawii, stanowi most przyjaźni pomiędzy państwami. Regulacje prawne dotyczące funkcjonowania jednostki autonomiczno-terytorialnej są bardzo ważne i cieszy się on, że Mołdawia stosuje te przepisy.