geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Łotwa: zakazy bez większego wpływu na tranzyt zbóż z Rosji do UE

Dodał: Andrzej Widera

09-07-2024 14:07


22 lutego br. Saeima  przyjęła ustawę o zakazie importu produktów rolnych z Rosji i Białorusi na Łotwę co najmniej do lipca 2025 roku. Zakaz został wprowadzony ​​od 8 marca i obejmuje import owoców, warzyw, zbóż i produktów paszowych, z zastrzeżeniem określonych procedur celnych.

Tymczasem jak podał Państwowa Służba Skarbowa (VID), Łotwa sprowadziła z Rosji w pierwszej połowie tego roku 214,8 tys. ton produktów zbożowych. Jest to o 2,7% więcej niż w pierwszej połowie 2023 roku, kiedy sprowadzono 209 129 ton, jednak wartość wyniosła 35,59 mln euro, czyli o 29,9% mniej niż w I półroczu 2023 r. W ogólnym zestawieniu dotyczącym importu produktów zbożowych po 8 marca znajdują się dane dotyczące produktów zbożowych sprowadzonych po dopuszczeniu do swobodnego obrotu i podlegające dostawie do odbiorcy w innym państwie członkowskim UE.

Z informacji podanych przez VID wynika, że ​​w pierwszym półroczu tranzytem z Rosji przez Łotwę przewieziono 994 726 ton produktów zbożowych, czyli o 39,3% więcej niż w pierwszym półroczu 2023 roku, kiedy w tranzycie przewieziono 714 097 ton zbóż przez Łotwę. W porównaniu do I półrocza 2023 r. tranzyt pszenicy oraz mieszanek pszenno-żytni wzrósł o 19,6%, ryżu o 4,4%, żyta 52-krotnie, a owsa 3,5-krotnie.
 


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024