Zdjęcie: Pixabay
16-02-2024 08:16
Wczoraj zapadł długo oczekiwany wyrok w sprawie egzaminów językowych. Łotewski Sąd Konstytucyjny uznał, że przepis wymagający od obywateli Rosji poświadczenia podstawowej znajomości języka łotewskiego, aby móc pozostać na Łotwie przez dłuższy czas, jest zgodny z konstytucją.
Sąd Konstytucyjny ocenił poprawki do ustawy imigracyjnej przyjęte jesienią 2022 r., które przewidywały, że dla obywatela Rosji, który wcześniej był obywatelem lub nieobywatelem Łotwy (tzw. szare paszporty) i otrzymał zezwolenie na pobyt stały w ramach uproszczonych procedur, zezwolenie pozostanie ważne tylko do 1 września 2023 r.
Jeśli chcieliby ponownie otrzymać zezwolenie na pobyt stały, musieliby przedstawić zaświadczenie o znajomości języka łotewskiego na poziomie co najmniej A2 (język konwersacyjny). Osoby, które nie poświadczyły swoich umiejętności językowych i nie są zwolnione z tego obowiązku (ze względu na stan zdrowia, podeszły wiek lub posiadanie wykształcenia w języku łotewskim), muszą teraz zgodnie z prawem opuścić kraj.
Wniosek został złożony do Sądu Konstytucyjnego przez obywateli rosyjskich, którym przyznano zezwolenia na pobyt stały. Skarżący uważali, że zostali postawieni w nierównej sytuacji z innymi byłymi obywatelami Łotwy i osobami niebędącymi obywatelami, które uzyskały zezwolenia na pobyt stały. Uznali również, że pozbawienie ich zezwolenia naruszyło ich prawo do poszanowania życia prywatnego oraz zasadę ochrony uzasadnionych oczekiwań.