Zdjęcie: Pixabay
26-08-2021 09:28
Według łotewskiego Urzędu ds. Obywatelstwa i Migracji (OCMA) wnioski o azyl od migrantów, którzy przybyli na Łotwę z Białorusi, mogą zostać rozpatrzone w ciągu trzech miesięcy. Administracja tymczasowo zatrudni 16 nowych pracowników, aby jak najszybciej zająć się wnioskami. Od przyszłego tygodnia tłumacze z Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu będą zaangażowani w rozmowy z migrantami.
Zanim straż graniczna uniemożliwiła migrantom przekroczenie granicy łotewsko-białoruskiej, na Łotwę wjechało mniej niż czterysta osób. 372 z nich złożyło wniosek o nadanie statusu uchodźcy i znajduje się w ośrodku dla uchodźców „Mucenieki”.
Migranci czekają teraz na szczegółowe wywiady ze specjalistami OCMA, aby uzasadnić, dlaczego kwalifikują się do statusu uchodźcy lub alternatywnego statusu. Przyczynami nadania statusu są np. prześladowania we własnym kraju ze względu na działalność polityczną lub przynależność rasową, wyznaniową lub narodową.
Tymczasem wczorajszy nakaz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) dla Łotwy i Polski wobec grup migrantów, które utknęły na granicy będzie obowiązywać przez trzy tygodnie do 15 września włącznie.
Sąd nakazał władzom polskim i łotewskim zapewnienie wszystkim migrantom żywności, wody, odzieży, odpowiedniej opieki medycznej oraz, jeśli to możliwe, tymczasowego schronienia, niezależnie od zobowiązań, jakie miałaby Białoruś na mocy prawa międzynarodowego, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez ETPCz.
Jednocześnie trybunał podkreślił, że decyzja ta nie oznacza, że Polska i Łotwa powinny wpuścić wnioskodawców na swoje terytorium.