Zdjęcie: Wikipedia
01-04-2025 09:10
Łotewskie Ministerstwo Obrony ogłosiło dodatkowe zamówienie systemów obrony przeciwlotniczej "RBS 70 NG" od szwedzkiej firmy Saab Dynamics AB o wartości około 200 milionów euro. Pierwsze dostawy planowane są na 2026 rok, a cały kontrakt zostanie zrealizowany do 2030 roku. Minister obrony Andris Sprūds podkreśla, że systemy te pozwolą zwalczać nie tylko drony przeciwnika, ale także śmigłowce i samoloty bojowe na dystansie do dziewięciu kilometrów. Systemy te, wyposażone w automatyczne śledzenie celów i noktowizję, stanowić będą kluczowy element obrony powietrznej kraju.
Górgen Johansson z Saab Dynamics AB podkreśla znaczenie dalszej współpracy z Łotwą w zakresie wzmacniania jej zdolności obronnych. System "RBS 70 NG" już teraz znajduje się na wyposażeniu Łotewskich Sił Zbrojnych i używany jest do ochrony strategicznych obiektów oraz wsparcia wojsk w terenie. Dzięki laserowemu naprowadzaniu oraz szybkiemu czasowi reakcji, system umożliwia skuteczne eliminowanie zagrożeń z powietrza. Może być montowany na pojazdach i obsługiwany przez dwuosobowe zespoły.
Rząd Łotwy nie tylko inwestuje w obronę, ale również dąży do rozwoju rodzimego przemysłu zbrojeniowego. Zatwierdzono plan rozwoju sektora do 2036 roku, zakładający podwojenie dostaw dla wojska w ciągu trzech lat i trzykrotne zwiększenie krajowej produkcji sprzętu wojskowego. Planowane jest także przeznaczenie części budżetowych środków obronnych na badania i innowacje, by w ciągu dekady przemysł obronny stanowił istotną część gospodarki kraju. W 2025 roku wydatki na obronę mają osiągnąć 4% PKB. Premier Evika Siliņa zapowiada dostosowanie harmonogramu inwestycji do aktualnych potrzeb sił zbrojnych.
Wysiłki Łotwy wpisują się w szerszy kontekst polityczny i obronny regionu bałtyckiego, a kraje takie jak Polska i Estonia również stawiają na wzmacnianie zdolności obronnych. Prezydent Łotwy Edgars Rinkevičs zaznacza, że kraje bałtyckie były w czołówce ostrzegających Europę przed zagrożeniem ze strony Rosji i obecnie aktywnie wspierają silną politykę obronną UE.