Zdjęcie: Pixabay
28-12-2023 13:57
Możliwość zapisu na Litwie imion i nazwisk alfabetem łacińskim bez znaków diakrytycznych w dokumentach osobistych, która jest obecnie przewidziana w ustawie, nie jest sprzeczna z konstytucją, ale znaki te będą możliwe do zapisu, jeśli Państwowa Komisja Języka Litewskiego (VLKK) dokona takiego postanowienia, stwierdził litewski Sąd Konstytucyjny (KT).
W opublikowanym dzisiaj orzeczeniu stwierdza się, że Seimas, bez wyraźnej opinii VLKK jako kompetentnego organu w sprawie pisowni imion i nazwisk alfabetem łacińskim ze znakami diakrytycznymi nieobecnymi w alfabecie litewskim, nie może uchwalić innej pisowni niż obecnie przewidziana w prawie. Obowiązująca ustawa o pisowni imion i nazwisk w dokumentach stanowi, że imiona i nazwiska obywateli Litwy niebędących Litwinami zapisuje się alfabetem łacińskim bez znaków diakrytycznych. Zgodnie z orzeszeniem sądu, ustawodawca musi uzyskać opinię właściwego organu przed ustaleniem pisowni nazwisk.
Według SK znaki diakrytyczne mogą zostać zalegalizowane, jeśli VLKK stwierdzi, że ich użycie nie zagrozi językowi litewskiemu, jego unikalności i będzie zgodne z tradycją języka litewskiego. Głównymi orędownikami wprowadzenia znaków diakrytycznych w nazwach osobowych są osoby narodowości polskiej mieszkające na Litwie. Argumentują oni, że jeśli Sejm zezwoli na używanie tylko liter "w", "q" i "x" w imionach i nazwiskach, niektórzy Litwini nadal nie będą w stanie odzyskać swoich oryginalnych nazwisk przodków, ponieważ zawierają one znaki diakrytyczne.