Wiadomości

Litwa: propozycja zakazu tranzytu zboża z Rosji i Białorusi

Zdjęcie: Pixabay

Litwa: propozycja zakazu tranzytu zboża z Rosji i Białorusi

Dodał: Andrzej Widera

05-03-2024 10:44

Proponuje się tymczasowy zakaz nie tylko importu produktów rolnych i pasz pochodzenia rosyjskiego lub białoruskiego na Litwę, ale także zakaz ich tranzytu przez ten kraj. Taka propozycja zmiany ustawy o rolnictwie, żywności i rozwoju obszarów wiejskich została zarejestrowana przez przewodniczącego Sejmowej Komisji Gospodarki, konserwatystę Kazysa Starkevičiusa.

Jeśli zostanie zatwierdzona przez Sejm, "import, przywóz lub tranzyt produktów rolnych i pasz, których krajem pochodzenia jest Federacja Rosyjska lub Republika Białorusi, przez terytorium Republiki Litewskiej" zostanie zakazany.

Zakaz importu i tranzytu proponuje się wprowadzić od 15 kwietnia tego roku do 1 lipca 2025 roku. Zanim nowe przepisy ustawy wejdą w życie, rząd ma zatwierdzić listy produktów rolnych i pasz zakazanych do importu, importu lub tranzytu przez terytorium Litwy. Nawiasem mówiąc, jednym z żądań litewskich rolników, którzy protestowali w styczniu, było zatrzymanie tranzytu rosyjskiego zboża.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:
Wspieraj nas na suppi.pl
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.