Zdjęcie: Wikipedia
06-05-2024 14:44
Śledząc doniesienia litewskich mediów dotyczących dzisiejszej wizyty na Litwie kanclerza Niemiec Olafa Scholza, łatwo zauważyć praktycznie jeden powtarzający się przekaz: stałe rozmieszczenie niemieckiej brygady w kraju jest głównym priorytetem Litwy.
Jednak diabeł tkwi w szczególe. W trakcie konferencji prasowej z kanclerzem, prezydent Litwy Gitanas Nausėda powiedział, że za realizację tego celu odpowiada państwo. "Jestem zadowolony z postępu rozmieszczenia brygady, ale nasze strategiczne środowisko bezpieczeństwa wymaga jeszcze szybszego tempa, nie możemy pozwolić sobie na luksus marnowania ani minuty. Jeszcze raz pragnę wszystkich zapewnić, że jak najszybsze trwałe rozmieszczenie brygady na Litwie jest dla Litwy absolutnym priorytetem. Naszym obowiązkiem, misją i odpowiedzialnością jest jej wdrożenie."– powiedział prezydent Nausėda.
Jednoznacznie wskazuje to na charakter i przebieg rozmów obu polityków, Natomiast kanclerz Scholz odpowiedział typowymi ogólnikami. „Właśnie dlatego rozmieszczamy całą brygadę tutaj, na Litwie, i to jest nasz, niemiecki, wkład w odstraszanie wszelkich zagrożeń na terytorium NATO. Mocno wspieramy naszych partnerów w krajach bałtyckich” – podkreślił Scholz na konferencji prasowej na poligonie w Podbrodziu. Kanclerz stwierdził też, że Niemcy wybrały "ścieżkę bezpieczeństwa".
"Wybraliśmy tę ścieżkę bezpieczeństwa i zamierzamy nią podążać, ponieważ bezpieczeństwo nie jest za darmo. Postawiliśmy sobie za zadanie jak najlepsze wyposażenie naszych żołnierzy, przygotowanie ich. Specjalnie w tym celu utworzono specjalny fundusz, w którym przekazywane są środki na obronność, a także zobowiązaliśmy się zapewnić, że przekażemy 2%. w obronie naszego produktu krajowego” – powiedział Scholz.
Jak więc widać, wizyta niemieckiego kanclerza, zresztą zgodnie z przewidywaniami, nie okazała się sukcesem dla strony litewskiej. Niemcy nie zamierzają przyspieszać rozlokowania swojej brygady na Litwie, co wynika nie tylko z możliwości Budenswehry, ale także całego układu geopolitycznego w regionie.