Wiadomości

Litwa chce utrzymać 5% PKB na obronę po 2030 roku

Zdjęcie: Jacob Swinson Flickr.com

Litwa chce utrzymać 5% PKB na obronę po 2030 roku

Dodał: Andrzej Widera

31-07-2026 10:35

Litwa planuje utrzymanie wysokich nakładów na obronność również po kończącej się dekadzie. Zgodnie z propozycją, zapis o przeznaczaniu ponad 5% produktu krajowego brutto na cele wojskowe powinien na stałe trafić do zaktualizowanej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Władze w Wilnie argumentują ten krok koniecznością nie tylko ciągłej modernizacji sił zbrojnych, ale także rosnącymi kosztami utrzymania nowo pozyskanego sprzętu, rozbudowanej infrastruktury oraz zwiększonej liczby żołnierzy.

Dokument, nad którym debatuje obecnie parlament, jednoznacznie wskazuje na egzystencjalne zagrożenie dla regionu ze strony Rosji, która do końca dekady może uzyskać zdolność do prowadzenia konfliktu z NATO. Wyznaczone cele wpisują się w szersze ustalenia państw NATO, zobowiązujące do podniesienia wydatków obronnych do poziomu 5% PKB do połowy przyszłej dekady, z czego przeważająca część ma trafiać na kluczowe potrzeby wojskowe, a pozostała na celów podwójnego zastosowania, w tym cyfryzację czy infrastrukturę drogową.

Z kolei rząd intensywnie pracuje nad bieżącym budżetem i realizacją kluczowych kontraktów zbrojeniowych. Mimo że w pierwszej połowie roku wykorzystano około 30% zaplanowanych środków obronnych, kierownictwo resortu obrony uspokaja, że jest to wynik lepszy niż w analogicznych okresach poprzednich lat. Największe transakcje, obejmujące zakupy wozów bojowych, transporterów opancerzonych oraz dronów przechwytujących, zostaną sfinansowane z zaliczek i płatności realizowanych pod koniec roku budżetowego.

Władze zakładają, że przyszłoroczny budżet na obronność będzie wyższy od obecnego, który wynosi około 4,8 miliarda euro, co stanowi 5,38% PKB. „Zaangażowanie premiera w tak kluczowy obszar, jakim jest bezpieczeństwo państwa, należy ocenić jako wyjątkowo pozytywne, gdyż pomaga to pokonywać bariery biurokratyczne przy realizacji zakupów” - mówił Robertas Kaunas, szef resortu obrony.

Istotnym filarem państwowej strategii pozostaje rozbudowa infrastruktury wojskowej, na którą w najbliższych czterech latach przeznaczone zostanie około 4 miliardów euro, ze szczególnym uwzględnieniem strategicznych inwestycji w południowej części kraju. Finansowanie to jest ściśle powiązane z planem sformowania własnej dywizji oraz przyjęciem stacjonującej w kraju niemieckiej brygady. W samym regionie południowym do końca dekady trafi blisko 70 milionów euro, z czego największe wsparcie uzyska poligon w Kozłowej Rudzie, gdzie powstaną nowoczesne koszary oraz zaplecze medyczno-sportowe.

Wydatki obejmą również rozbudowę bazy w Olicie oraz jednostki logistycznej w Mariampolu. Inwestycjom towarzyszą wypłaty rekompensat dla samorządów – rejon łoździejski otrzyma miliony euro na rozwój dróg i ochrony zdrowia w związku z utworzeniem poligonu w Kopciowie. Szacunki resortu wskazują, że około 62% środków wydatkowanych na obronność wraca bezpośrednio do krajowej gospodarki, napędzając rozwój biznesu i tworząc nowe miejsca pracy w regionach.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:
Wspieraj nas na suppi.pl
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.