Zdjęcie: Pixabay
09-02-2023 09:17
Eksperci ONZ skrytykowali w środę decyzję Łotwy o całkowitym przeniesieniu systemu edukacji na język łotewski, ponieważ ich zdaniem dyskryminuje ona rosyjskojęzyczną mniejszość Łotwy. Przedmiotem krytyki jest również fakt, że mniejszość, której dotyczy nowelizacja ustawy, nie może skutecznie uczestniczyć w procesie stanowienia prawa.
Łotwa chce krok po kroku przenosić swoje szkoły ogólnokształcące z roku szkolnego 2023 na język łotewski. Zmiany w łotewskiej polityce językowej dotyczą zarówno przedszkoli, jak i szkół ogólnokształcących, a kraj postawił sobie za cel, aby do 2025 roku Łotwa mogła oferować naukę na tych poziomach nauczania wyłącznie w języku łotewskim.
Eksperci ONZ kontaktowali się z rządem łotewskim w sprawie przejścia łotewskich szkół na język łotewski, a rząd łotewski również przekazał im swoje uwagi. W swojej odpowiedzi rząd łotewski potwierdził, że ich zdaniem nowy wymóg nie narusza prawa międzynarodowego, a wszystkie państwa mogą wybrać najbardziej odpowiednie środki ochrony praw mniejszości. W odpowiedzi łotewski rząd podkreślił, że udział języka łotewskiego w systemie edukacji będzie stopniowo wzrastał, a okres przejściowy jest wystarczający – napisał łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevičs. Łotewski rząd podkreślił również, że dzieci mają prawo do nauki języka mniejszości i historii kultury w języku mniejszości.