geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Patria

Kanada rozważa zwiększenie swoich sił na Łotwie

Dodał: Andrzej Widera

04-02-2022 09:28


Kanada jest jednomyślna z sojusznikami Łotwy w konfrontacji z każdą agresją w regionie, powiedziała kanadyjska minister obrony narodowej Anita Ananda na konferencji prasowej po spotkaniu z łotewskim ministrem obrony Arti Pabriksem.  Szefowie obrony obu krajów wyrazili wielkie zaniepokojenie nie tylko agresją Rosji na Ukrainę i zagrożeniem, jakie stwarza ona w Europie Wschodniej, ale także gromadzeniem rosyjskich sił na Białorusi.

W związku z obecną sytuacją geopolityczną Kanada rozważa również zwiększenie swojej obecności wojskowej na Łotwie. Jednocześnie, jak zauważył minister Pabriks, trwają rozmowy z sojusznikami, w tym z USA i Wielką Brytanią, na temat dodatkowego wsparcia obronnego dla Łotwy. Największy kanadyjski kontyngent wojskowy rozmieszczony za granicą znajduje się na Łotwie, gdzie od 2017 roku służbę pełni ponad 500 kanadyjskich żołnierzy - podkreśliła kanadyjska minister obrony narodowej Ananda.

Minister przypomniała również, że Kanada była pierwszym krajem G7, który poparł przywrócenie niepodległości Łotwy w 1991 r. i jednym z pierwszych krajów, który poparł przystąpienie Łotwy do NATO. Kanada jest także krajem wiodącym dla Grupy Bojowej NATO Wzmocnionej Obecności na Łotwie.

"Jeśli chodzi o przyszłą rozbudowę sił na Łotwie w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej, rozważamy opcje rozbudowy sił w całej Europie Wschodniej. Jest to kwestia, która jest również na mojej głowie, do przedyskutowania z kierownictwem mojego ministerstwa obrony i rządem kanadyjskim, zanim zostaną podjęte konkretne decyzje" - powiedziała kanadyjska minister obrony narodowej.

Minister Pabriks zaznaczył, że wkrótce na Ukrainę trafią systemy rakietowe Stinger. Tymczasem, jeśli chodzi o obronę powietrzną i podobne zdolności, zagwarantował on, że wysyłka na Ukrainę w żaden sposób nie wpłynie na zdolność Łotwy i Narodowych Sił Zbrojnych do zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Jednocześnie Artis Pabriks poinformował, że stale prowadzi rozmowy z krajami sojuszniczymi, przede wszystkim z USA, aby mieć możliwość otrzymania większej pomocy wojskowej od USA w chwili obecnej. Pomoc wojskowa obejmuje większe środki finansowe.

"Prowadzimy również regularne rozmowy z urzędnikami amerykańskimi, Białym Domem, Pentagonem, Kongresem i Senatem na temat posiadania niezależnych jednostek amerykańskich na Łotwie. Prowadziliśmy podobne dyskusje z naszymi odpowiednikami w Wielkiej Brytanii i innych krajach. Kontynuujemy tę pracę i mamy nadzieję, że zakończy się ona sukcesem" - powiedział minister obrony Pabriks,


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024