geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Patria

Kanada rozważa zwiększenie swoich sił na Łotwie

Dodał: Andrzej Widera

04-02-2022 09:28


Kanada jest jednomyślna z sojusznikami Łotwy w konfrontacji z każdą agresją w regionie, powiedziała kanadyjska minister obrony narodowej Anita Ananda na konferencji prasowej po spotkaniu z łotewskim ministrem obrony Arti Pabriksem.  Szefowie obrony obu krajów wyrazili wielkie zaniepokojenie nie tylko agresją Rosji na Ukrainę i zagrożeniem, jakie stwarza ona w Europie Wschodniej, ale także gromadzeniem rosyjskich sił na Białorusi.

W związku z obecną sytuacją geopolityczną Kanada rozważa również zwiększenie swojej obecności wojskowej na Łotwie. Jednocześnie, jak zauważył minister Pabriks, trwają rozmowy z sojusznikami, w tym z USA i Wielką Brytanią, na temat dodatkowego wsparcia obronnego dla Łotwy. Największy kanadyjski kontyngent wojskowy rozmieszczony za granicą znajduje się na Łotwie, gdzie od 2017 roku służbę pełni ponad 500 kanadyjskich żołnierzy - podkreśliła kanadyjska minister obrony narodowej Ananda.

Minister przypomniała również, że Kanada była pierwszym krajem G7, który poparł przywrócenie niepodległości Łotwy w 1991 r. i jednym z pierwszych krajów, który poparł przystąpienie Łotwy do NATO. Kanada jest także krajem wiodącym dla Grupy Bojowej NATO Wzmocnionej Obecności na Łotwie.

"Jeśli chodzi o przyszłą rozbudowę sił na Łotwie w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej, rozważamy opcje rozbudowy sił w całej Europie Wschodniej. Jest to kwestia, która jest również na mojej głowie, do przedyskutowania z kierownictwem mojego ministerstwa obrony i rządem kanadyjskim, zanim zostaną podjęte konkretne decyzje" - powiedziała kanadyjska minister obrony narodowej.

Minister Pabriks zaznaczył, że wkrótce na Ukrainę trafią systemy rakietowe Stinger. Tymczasem, jeśli chodzi o obronę powietrzną i podobne zdolności, zagwarantował on, że wysyłka na Ukrainę w żaden sposób nie wpłynie na zdolność Łotwy i Narodowych Sił Zbrojnych do zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Jednocześnie Artis Pabriks poinformował, że stale prowadzi rozmowy z krajami sojuszniczymi, przede wszystkim z USA, aby mieć możliwość otrzymania większej pomocy wojskowej od USA w chwili obecnej. Pomoc wojskowa obejmuje większe środki finansowe.

"Prowadzimy również regularne rozmowy z urzędnikami amerykańskimi, Białym Domem, Pentagonem, Kongresem i Senatem na temat posiadania niezależnych jednostek amerykańskich na Łotwie. Prowadziliśmy podobne dyskusje z naszymi odpowiednikami w Wielkiej Brytanii i innych krajach. Kontynuujemy tę pracę i mamy nadzieję, że zakończy się ona sukcesem" - powiedział minister obrony Pabriks,


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021