Zdjęcie: Pixabay
09-05-2024 09:13
Wczoraj 55 posłów Riigikogu przekazało pod obrady parlamentu projekt uchwały, która pozwoli rozpocząć przygotowania do przyjęcia energetyki jądrowej w Estonii i stworzyć odpowiednie ramy prawne. Zgodnie z projektem Riigikogu podejmie zasadniczą decyzję w sprawie zezwolenia na produkcję energii jądrowej w Estonii.
Projekt opiera się głównie na analizie przeprowadzonej przez Grupę Roboczą ds. Energii Jądrowej w latach 2021–2023, która stwierdziła, że przyjęcie energetyki jądrowej w Estonii jest realne. Członkowie Riigikogu, którzy złożyli projekt, popierają przygotowania do przyjęcia energetyki jądrowej i stworzenia dla niej niezbędnych ram prawnych. Obejmuje to opracowanie ustawy o energetyce i bezpieczeństwie jądrowym oraz, w razie potrzeby, zmianę i uzupełnienie istniejącego ustawodawstwa, powołanie instytucji regulującej bezpieczne wykorzystanie energii jądrowej oraz rozwój kompetencji sektorowych.
W uzasadnieniu projektu stwierdza się, że przyjęcie energii jądrowej będzie wiązać się z szeregiem wyzwań, takich jak szkolenie wykwalifikowanej siły roboczej, kwestie składowania zużytego paliwa jądrowego oraz gotowość na wypadek sytuacji awaryjnych. Aby rozwiązać te problemy, należy zapewnić odpowiednie regulacje, nadzór, rozwój kompetencji oraz terminowe i odpowiednie finansowanie, które gwarantowałoby bezpieczne i odpowiedzialne wykorzystanie energii jądrowej po jej przyjęciu.
Następnym krokiem Riigikogu powinno zmienić ustawę o rządzie w celu utworzenia organu regulacyjnego ds. energii jądrowej i przyjąć ustawę o energii jądrowej i bezpieczeństwie jądrowym. Riigikogu może podjąć decyzję o zakończeniu lub czasowym zawieszeniu procesu przyjmowania energii jądrowej.
Warto zauważyć, że także wczoraj estońskie Ministerstwo Klimatu poinformowało o pracach nad ustawą o kierunkach rozwoju gospodarki. Celem projektu ustawy jest wycofanie się sektora publicznego z paliw kopalnych do 2040 r. (z wyjątkiem obszarów, w których nie ma alternatyw technologicznych); wytwarzanie energii elektrycznej z zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw będzie wolne od CO2 do 2040 r.; a wytwarzanie ciepła będzie wolne od CO2 od tego samego roku.
W większych miastach transport publiczny ma być zeroemisyjny do 2040 roku, a taksówki przejdą na samochody zeroemisyjne lub elektryczne do 2035 roku. Krajowy ruch promowy będzie zeroemisyjny do 2040 roku. Kolejnym celem jest wyprodukowanie do 2030 r. takiej samej ilości energii odnawialnej, jaka wynosi całkowite zużycie energii w Estonii.