Zdjęcie: Pixabay
06-07-2023 11:56
Zapisywanie imion i nazwisk niektórych obywateli Litwy literami łacińskimi w dokumentach nie jest sprzeczne z Konstytucją, orzekł w środę litewski Trybunał Konstytucyjny. W maju ubiegłego roku weszły w życie zmiany w prawie, które w niektórych przypadkach pozwalają na zapisanie imienia i nazwiska obywatela Litwy alfabetem łacińskim bez znaków diakrytycznych, czyli w nazwach osobowych dozwolone są nielitewskie litery w, q i x.
Grupa posłów Seimasu zaskarżyła tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ ich zdaniem Sejm zmieniając pisownię nazwisk nie wziął pod uwagę wniosku Państwowej Komisji Języka Litewskiego (VLKK), że imiona i nazwiska mogą być napisane alfabetem łacińskim tylko dla małżonków i dzieci cudzoziemców oraz cudzoziemców, którzy nabywają obywatelstwo litewskie na podstawie innego dokumentu wydanego przez państwo.
Na podstawie tych nowelizacji niektórzy Polacy na Litwie, w tym minister sprawiedliwości Ewelina Dobrowolska, zmienili pisownię swoich imion i nazwisk. Inna część miejscowych Polaków twierdzi, że obecna ustawa ich nie satysfakcjonuje, bo wciąż nie pozwala na pisanie nazwisk w ich oryginalnej formie z użyciem znaku diakrytycznego.
„Sama decyzja TK jest bardzo ważna, bo kończy dyskusję, która tak naprawdę trwała od wielu lat” – powiedziała minister sprawiedliwości Litwy Ewelina Dobrowolska. "Ta decyzja jest niezwykle ważna dla naszych obywateli, którzy wiedzą, że mają prawo do zmiany nazwiska i zachowania litewskiego paszportu bez konieczności wchodzenia na drogę sądową" - powiedziała minister. Jak poinformowała minister sprawiedliwości, od 1 maja ubiegłego roku, kiedy weszła w życie nowa procedura pisowni nazwisk, 718 obywateli Litwy skorzystało z możliwości zmiany pisowni imienia lub nazwiska. Sama skorzystała z nadarzającej się okazji i przepisała swoje imię i nazwisko zgodnie z polską tradycją - przez „w”.