geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Czy Estonia wycofa wojsko z Mali?

Dodał: Andrzej Widera

22-09-2021 14:02


Interesujący ruch Estonii, który warto rozpatrywać także w kontekście francuskich porażek dyplomatycznych ostatnich dni. "Estonia wycofa swoje wojska służące w Mali, jeśli tamtejszy rząd zdecyduje się na rozpoczęcie współpracy z rosyjską prywatną firmą wojskową Wagner Group i zezwoli jej najemnikom na wjazd do kraju" - powiedział minister obrony Kalle Laanet.

Reuters w zeszłym tygodniu doniósł, że szykuje się umowa, dzięki której w Mali pojawią się najemnicy Wagnera, rozszerzając w ten sposób rosyjski wpływ na sprawy bezpieczeństwa w Afryce Zachodniej. Europejskie źródła, które śledzą Afrykę Zachodnią poinformowały, że w ramach tej umowy w Mali pojawi się co najmniej 1000 najemników Wagnera.

W odpowiedzi na plany Francji dotyczące zmniejszenia potencjału misji w Mali, rządząca junta wojskowa ogłosiła plany wynajęcia rosyjskiej firmy najemniczej Wagner Group do szkolenia swoich żołnierzy i ochrony wysokich urzędników państwowych. Tymczasem około 100 członków Estońskich Sił Obronnych (EDF) bierze udział w  operacjach pokojowych w Mali w ramach dowodzonej przez Francję operacji Barkhane.

Laanet powiedział, że decyzja o ewentualnej współpracy rosyjskich najemników i francuskich żołnierzy należy do Paryża, ale Estonia nie chce współpracować z najemnikami Wagner Group.

"To do Francuzów należy decyzja, czy mogą pracować ramię w ramię z rosyjską firmą ochroniarską, ale Estończycy na pewno nie mogą tego zrobić, a największe zagrożenie dla naszego kraju pochodzi ze Wschodu - z Rosji. Największe z kolei niebezpieczeństwo dla NATO pochodzi od wewnątrz, a ponieważ Francja jest członkiem NATO, jest całkowicie logiczne, że nie można współpracować z naszym największym wrogiem lub z krajem, skąd spodziewamy się największych zagrożeń militarnych" - powiedział estoński minister obrony.

"W interesie Rosjan jest uzyskanie dostępu do afrykańskich zasobów, a w interesie Malijczyków jest wywarcie presji na społeczność międzynarodową - Francję i innych sojuszników - aby nie żądali demokratycznych wyborów i wycofali się" - dodał minister Laanet.

Operacja Barkhane to dowodzona przez Francję misja antypartyzancka, której celem jest wsparcie rządów państw regionu Sahelu: Mauretanii, Mali, Burkina Faso, Nigru i Czadu w walce z islamskimi terrorystami.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024