Zdjęcie: Wikipedia
20-06-2023 14:00
Obrazy Szymona Czechowicza (1689-1775), znanego jako "geniusz baroku", zostały odrestaurowane w ołtarzu głównym benedyktyńskiego kościoła św. Katarzyny w Wilnie. Szymon Czechowicz jest jednym z najbardziej znanych i najwybitniejszych artystów w Rzeczypospolitej Obojga Narodów - czytamy w komunikacie prasowym litewskiego Muzeum Dziedzictwa Kościelnego.
Urodził się w Krakowie, studiował i przez długi czas mieszkał w Rzymie. Do Polski wrócił w 1731 r. i malował głównie dla kościołów klasztornych. W drugiej połowie lat 60. XIX w. stworzył szereg arcydzieł do ołtarzy kościołów Jezuitów, Wizytek i Benedyktynek w Wilnie, z których część zachowała się do dziś. W ołtarzu głównym kościoła św. Rafała nadal znajduje się obraz św. Rafała Archanioła, a w ołtarzu bocznym - obraz "Komunia św. Stanisława Kostki".
Szymon Czechowicz namalował największą liczbę obrazów ołtarzowych - w sumie 13 - dla benedyktyńskiego kościoła św. Katarzyny w Wilnie. Chociaż kościół i klasztor zostały poważnie zniszczone podczas i po II wojnie światowej, a mieszkające tam benedyktynki zabrały ze sobą część skarbów, gdy wyjechały do Polski, większość obrazów artysty przetrwała. Obecnie dwa pierwsze obrazy powróciły na swoje miejsce w odrestaurowanym ołtarzu głównym kościoła. W dolnej części wisi obraz poświęcony patronce kościoła "Zaręczyny św. Katarzyny", który przedstawia wizję męczennicy Katarzyny Aleksandryjskiej - jej mistyczne zaślubiny z Jezusem. Do górnego ołtarza powrócił obraz "Trójca Święta".