Zdjęcie: Twitter
14-06-2021 14:00
Wybory prezydenckie w Estonii mają odbyć się 30 sierpnia wynika z ogłoszenia przez przewodniczącego Riigikogu Jüriego Ratasa, że izba zostanie zwołana w tym dniu na nadzwyczajne posiedzenie.
Riigikogu czyli estoński parlament w czwartek przeprowadzi ostatnią przed wakacjami sesję i jego posłowie nie wrócą do normalnej pracy aż do połowy września, później niż zwykle, aby dać deputowanym czas na zaangażowanie się w publiczną akcje wspierania swoich kandydatów w październikowych wyborach samorządowych.
Prezydenci Estonii nie są wybierani bezpośrednio przez obywateli, ale w ramach procesu, który rozpoczyna się w Riigikogu, a jeśli to nie wystarczy, przenosi się do regionalnych kolegiów wyborczych. Wybór prezydenta Estonii jest jedynym punktem porządku obrad tej sesji, zwołanej na poniedziałek 30 sierpnia.
Aby zostać nominowanym na kandydata na urząd prezydenta, proponowana osoba musi mieć za sobą głosy co najmniej jednej piątej posłów, czyli 21 członków 101-osobowej izby. Zgłaszanie kandydatów rozpoczyna się o godz. 9.00 czwartego dnia przed rozpoczęciem wyborów prezydenckich, tj. 26 sierpnia, a kończy o godz. 18.00 na drugi dzień przed sesją (tj. 28 sierpnia). Głosowanie jest tajne, a kandydat potrzebuje dwóch trzecich (tj. 67) głosów izby, aby zostać głową państwa.
Jeżeli pierwszy dzień głosowania okaże się nierozstrzygnięty, przeprowadza się drugi dzień głosowania. W przypadku remisu, tego samego dnia przeprowadzana jest dogrywka z kandydatami, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce z drugiego dnia głosowania.Jeżeli na tym etapie nie przyniesie żadnych rezultatów, przewodniczący izby w ciągu miesiąca zwoła kolegium elektorów, złożone z posłów i przedstawicieli samorządów w każdym regionie.
W obecnej historii Estonii, od czasu odzyskania niepodległości w 1991 roku, było czterech prezydentów: Lennart Meri, Arnold Rüütel, Toomas Hendrik Ilves i Kersti Kaljulaid. Kadencja prezydencka trwa pięć lat i chociaż konstytucja zabrania więcej niż jednej kadencji, w przeciwieństwie do USA, prezydenci mogą sprawować więcej niż dwie, nienastępujące po sobie kadencje.