Zdjęcie: Pixabay
05-10-2025 09:00
W odpowiedzi na jeden z najnowszych, masowych ataków Rosji wobec ukraińskiej infrastruktury energetycznej, na wniosek ukraińskiego Ministerstwa Energetyki zwołano pilne posiedzenie Grupy Wsparcia Energetycznego G7+. Spotkanie, zainicjowane przez kanadyjskie Ministerstwo Energetyki i Zasobów Naturalnych oraz Komisję Europejską, zgromadziło ponad stu przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych, w tym Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Holandii, Kanady, a także instytucji takich jak Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju czy Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.
Podczas rozmów strona ukraińska szczegółowo przedstawiła skalę zniszczeń spowodowanych nocnym ostrzałem, który tym razem dotknął również obiekty sektora naftowo-gazowego. Wiceminister energii Roman Andarak opisał atak jako celową próbę pozbawienia obywateli światła i ciepła w okresie jesienno-zimowym, podkreślając, że „Rosjanie nie porzucili zamiaru pogrążenia Ukrainy w ciemności”.
Przypomniał, że w czasie ponad trzech i pół roku pełnoskalowej wojny międzynarodowi partnerzy okazali Ukrainie znaczące wsparcie, które umożliwiło przetrwanie trzech zim wojennych. Dzięki dostawom sprzętu i pomocy finansowej możliwe było szybkie przeprowadzanie napraw oraz utrzymanie funkcjonowania systemu energetycznego mimo zniszczeń. Teraz jednak – jak zaznaczył – potrzeba mobilizacji pomocy jest jeszcze większa, ponieważ rosyjskie ataki stają się coraz bardziej intensywne i wymierzone w kluczowe obiekty cywilne.
Ukraińskie ministerstwo przedstawiło partnerom listę najpilniejszych potrzeb, niezbędnych do szybkiego przywrócenia stabilności energetycznej kraju. Wśród nich znalazły się systemy ochrony fizycznej i przeciwlotniczej, zakup dodatkowych ilości gazu oraz dostawy sprzętu energetycznego do napraw i odbudowy uszkodzonych instalacji. Andarak wyraził również wdzięczność za dotychczasowe donacje i wyraził nadzieję na utrzymanie presji sankcyjnej wobec Rosji oraz kontynuację wsparcia finansowego.
Reprezentanci państw G7+ potwierdzili gotowość do dalszej współpracy i zapewnili Ukrainę o solidarności w obliczu rosnących zagrożeń. Ustalono także zorganizowanie kolejnego spotkania w najbliższym czasie w celu koordynacji dalszych działań. Grupa Koordynacyjna ds. Energii G7+, powołana w listopadzie 2022 roku, od początku wojny odgrywa kluczową rolę w mobilizowaniu międzynarodowych donorów oraz wspieraniu odbudowy i ochrony ukraińskiego sektora energetycznego. Tworzą ją państwa europejskie, Ameryka Północna, Japonia i instytucje finansowe, które razem budują system międzynarodowej solidarności wobec jednego z najbardziej wrażliwych obszarów ukraińskiej infrastruktury.