geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Przesłanie Łukaszenki o wojnie [AKTUALIZACJA]

Andrzej Widera

28-01-2022 10:03


Łukaszenka w swoim przesłaniu wymienił dwa przypadki udziału Białorusi w wojnie. Według niego, wojna rozpocznie się w przypadku agresji na Białoruś i Rosję. Jego zdaniem obracają się „kamienie młyńskie ponownego podziału świata”."Jesteśmy świadkami przeformatowania światowej polityki, ekonomii i kultury" - powiedział. Według niego, główne mocarstwa atomowe próbują wypracować nowe porozumienia, aby uniknąć III wojny światowej, ale nie osiągnięto żadnego porozumienia, a opinia publiczna jest przygotowywana do wojny.

"Więc będzie wojna czy nie? Tak, będzie wojna, ale tylko w dwóch przypadkach: jeśli dojdzie do bezpośredniej agresji na Białoruś" - powiedział. Drugim przypadkiem zaangażowania Białorusi w wojnę jest atak na terytorium Federacji Rosyjskiej. Według Łukaszenki, jest to zapisane w umowach sojuszniczych.

"Jeśli dojdzie do agresji na nasz kraj, będą tu setki tysięcy rosyjskich żołnierzy, którzy z setkami tysięcy Białorusinów będą bronić tej świętej ziemi" - powiedział Łukaszenka. Łukaszenka podkreślił, że nie zamierza dzielić świata w nowy sposób, ponieważ Białoruś nie ma ani chęci, ani środków. Powiązał problemy na świecie z brakiem żywności. Liczba ludności wzrosła katastrofalnie, a żywności jest za mało. Nie ma też wystarczających środków.

Łukaszenka w swoim przesłaniu do narodu i Zgromadzenia Narodowego postanowił zadawać pytania narodowi białoruskiemu. Na początku swojego wystąpienia zasugerował nazwanie przesłania „Trzy pytania do narodu białoruskiego”.

Pierwsze pytanie Łukaszenki brzmiało: „Czy wy, Białorusini, jesteście gotowi zapłacić za własną obronę, obronę własnego państwa?”. Według niego konieczne jest zwiększenie produkcji broni na Białorusi i nauczenie 1,5 mln ludzi posługiwania się bronią strzelecką. Łukaszenka powiedział, że w razie potrzeby do wojsk terytorialnych zostanie zmobilizowanych 300 tys. ludzi. Powiedział, że Białoruś również postawiła sobie za cel stworzenie broni rakietowej.

Według Michała Marka, autora monografii "Operacja Ukraina" wystąpienie Łukaszenki zawiera kolejne przekazy rosyjsko-białoruskiej propagandy. Według eksperta należą do nich: "Zachód dąży do wojny (Białoruś rozumie, iż wojna przyniesie przegraną dla wszystkich stron konfliktu), nie można dopuścić do militaryzacji Polski gdyż Polska realizuje swoje ambicje w Europie Wschodniej". "Realizacja ambicji Polski przejawia się poprzez ingerencję Waraszawy w wewnętrzne sprawy Białorusi, Zachód walczy o wpływy na Ukrainie (chce "utopić braterstwo ukraińsko-rosyjskie we krwi"). Wypowiedzi wzmacniają rosyjskie przekazy dezinformacyjne eksponując przy tym "współodpowiedzialność Polski" za wybuch napięć".

Aktualizacja godz. 11.25

Drugie pytanie Łukaszenki: "Czy jesteście gotowi zapłacić za tę drogą rzecz, której na imię suwerenność i niepodległość? Przedstawił również swoje poglądy na temat sytuacji na granicy, Dnia Jedności Ludowej (nazwał nadanie statusu święta państwowego 17 września aktem sprawiedliwości dziejowej), reformy konstytucyjnej, rozstrzelania tysięcy migrantów (jego zdaniem polskie władze rozstrzelały „setki tysięcy” migrantów, którzy próbowali przedostać się do UE na granicy z Białorusią)., wartości państwa białoruskiego, sankcjach (sankcje to inkwizycja naszych czasów,  pogwałcenie norm prawa międzynarodowego) i losu więźniów politycznych (o losie więźniów politycznych powinna decydować komisja publiczna pod przewodnictwem propagandysty Hryhorija Azarenoka i prokuratora generalnego Andrija Szweda, jednocześnie przeciwnicy polityczni muszą żałować i prosić o wybaczenie).. Trzecie pytanie Łukaszenki brzmi: "Czy jesteście gotowi być aktywni i pracować dla siebie?


opr. wł.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021