geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Patruszew w Kaliningradzie [AKTUALIZACJA]

Andrzej Widera

21-06-2022 13:25


Do Kaliningradu przybył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew, który zorganizuje w Kaliningradzie spotkanie na temat bezpieczeństwa narodowego w północno-zachodniej Rosji. Spotkanie odbędzie się w kontekście decyzji Litwy o ograniczeniu transportu towarów do regionu koleją.

"W spotkaniu wezmą udział Aleksander Gucan, pełnomocny przedstawiciel prezydenta Rosji w Północno-Zachodnim Okręgu Federalnym, szefowie regionów wchodzących w skład Północno-Zachodniego Okręgu Federalnego, przedstawiciele kilku ministerstw i agencji" - poinformował rzecznik prasowy biura Rady Bezpieczeństwa. Przy okazji rzecznik prasowy miał podkreślić, że wizyta Patruszewa była planowana znacznie wcześniej. W trakcie podróży Patruszew planuje również odbyć osobne spotkanie z ambasadorem generalnym i gubernatorem Antonem Alichanowem.  

Tymczasem do krytyki różnych polityków Jednej Rosji i samego Kremla, dołączył także gubernator Alichanow. "Odpowiedź na decyzję Litwy o ograniczeniu tranzytu kolejowego do obwodu kaliningradzkiego jest dość oczywista i będzie niezwykle bolesna” - stwierdził gubernator na antenie kanału telewizyjnego Rossija-24. Według niego, w wyniku działań odwetowych ze strony Federacji Rosyjskiej Koleje Litewskie mogą stracić źródła dochodów i środki na rozwój. Konkurencyjność towarów z krajów bałtyckich spadnie. "

"Jeśli wyłączymy tranzyt przez terytorium Federacji Rosyjskiej, ich [Litwy] konkurencyjność nie tylko drastycznie spada, ale po prostu spada do zera. Dlatego też w transporcie te działania odwetowe są dość oczywiste i niezwykle bolesne, ponieważ koleje litewskie w ostatnich latach zwolniły wiele osób, personelu, cały czas ich brakuje. A teraz możemy powiedzieć, że to Litwini, koleje litewskie są atakowane, ponieważ tranzyt kaliningradzki był dla nich źródłem dochodów i dodatkowych pieniędzy na rozwój infrastruktury. Teraz nie będą mieli tych pieniędzy. Myślę, że wzajemne działania w odniesieniu do sektora transportu są dość oczywiste i konieczne" - powiedział Alichanow.

Natomiast władze obwodu opublikowały listę towarów objętych sankcjami, których nie można dostarczyć koleją do obwodu kaliningradzkiego. Ograniczenia dotyczą produktów wykonanych z żeliwa, stali, metalu, drewna, cementu, srebra, nawozów, cegieł, płytek, a także kawioru, alkoholu, perfum i wielu innych.

Aktualizacja godz. 13:25

Rosyjska reakcja na ograniczenia w tranzycie kolejowym towarów objętych sankcjami do Kaliningradu będzie miała poważne negatywne skutki dla ludności litewskiej. - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa w Kaliningradzie.  Według niego, sytuacja w strefie przygranicznej na terytorium Północno-Zachodniego Okręgu Federalnego "rozwija się w warunkach obecności wojskowej i wywiadowczej NATO, a także pod wpływem bezprecedensowej presji politycznej, informacyjnej i ekonomicznej państw zachodnich".

"Najnowszym przykładem jest blokada przez Litwę, za namową państw zachodnich, z naruszeniem norm i zasad prawa międzynarodowego, dużej grupy towarów przewożonych przez jej terytorium do obwodu kaliningradzkiego. Przykład ten pokazuje, że nie można ufać nie tylko ustnym, ale także pisemnym oświadczeniom z Zachodu. Rosja z pewnością odpowie na takie wrogie działania. Odpowiednie środki są obecnie opracowywane w formacie międzyresortowym i zostaną przyjęte w najbliższej przyszłości. Ich konsekwencje będą miały poważny, negatywny wpływ na ludność Litwy" - powiedział Patruszew.


opr. wł.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021