geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Pabriks chce dodatkowych inwestycji w bezpieczeństwo Łotwy

Dodał: Andrzej Widera

21-01-2022 08:44


Dodatkowe środki powinny zostać zainwestowane w bezpieczeństwo Łotwy, powiedział minister obrony Artis Pabriks w wywiadzie dla programu łotewskiego radia. Minister obiecał, że w przyszłym tygodniu przedstawi konkretne plany. Pabriks powiedział, że zwrócił się już do prezydenta Egilsa Levittsa i premiera Krišjānisa Karinisa z propozycją rozważenia dodatkowych inwestycji w bezpieczeństwo Łotwy - przede wszystkim w sektorze obronnym. Minister planuje przedstawić konkretną ofertę premierowi i prezydentowi w przyszłym tygodniu, być może w poniedziałek.

"Moim zdaniem te środki powinny być zainwestowane w budowanie naszych zdolności i w dużej mierze w rozwój łotewskiego przemysłu i gospodarki. Te środki wrócą nie tylko do łotewskiego bezpieczeństwa i łotewskich żołnierzy, ale także do łotewskiej gospodarki, rozwoju, konkurencyjności i eksportu" - powiedział Pabriks.

Pabriks zwrócił również uwagę na wspólne plany obronne państw bałtyckich: "Na przykład, jeśli chodzi o artylerię rakietową, obronę powietrzną, nabycie nadbrzeżnych systemów rakietowych, a także wzmocnienie sił lądowych, to w ciągu najbliższych kilku lat moglibyśmy to zrobić w przyspieszonym tempie. Nie musielibyśmy odkładać tych spraw na 5-7 lat. Moglibyśmy to zrobić w dwa lata".

Na pytanie o możliwość wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej Pabriks odpowiedział, że w przeszłości była ona dopuszczalna tylko wtedy, gdy wyczerpały się dostępne i rozwijane możliwości. "I nie byłoby dobrze przeskakiwać z jednego systemu do drugiego" - powiedział minister. Jednocześnie przyznał, że kwestia obowiązkowej służby nie jest tematem tabu.

Pabriks zwrócił jednak uwagę na kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę: jak szybko można go wprowadzić, jak dużą populację obejmie i ile będzie kosztował. Jeśli chodzi o zakres obowiązku służby, Pabriks powiedział, że powinien on być powszechny i obejmować młodych ludzi obu płci. "Obowiązujący tu podział na płeć nie przystaje już do XXI wieku" - powiedział minister.

Jeśli chodzi o koszty, polityk przyznał, że są one wysokie. Przy 3 tysiącach rekrutów wydatki powinny wynosić co najmniej 100-130 mln euro rocznie. Obecny budżet obronny Łotwy wynosi około 750 mln EUR. Z drugiej strony, jeżeli zagrożenie bezpieczeństwa będzie rosło, to należy znaleźć takie metody rozwoju zdolności obronnych, które będą wymagały mniejszych nakładów finansowych. " - powiedział Pabriks.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Komentarze (0)


Zostaw komentarz


Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021