geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Koleje litewskie wstrzymują częściowo tranzyt do Obwodu

Andrzej Widera

18-06-2022 18:25


Litwa wstrzymuje tranzyt kolejowy towarów objętych sankcjami UE przez swoje terytorium do Obwodu Kaliningradzkiego. Koleje Litewskie powiadomiły władze regionalne. Zakaz wejdzie w życie 18 czerwca - poinformował gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow.

"Koleje Litewskie powiadomiły Koleje Kaliningradzkie, że od jutra od godziny zero przestaną zezwalać na tranzyt z obwodu kaliningradzkiego i do obwodu kaliningradzkiego z innych regionów Federacji Rosyjskiej dużej listy towarów, które rzekomo są objęte sankcjami europejskimi" - powiedział Alichanow. Według niego, strona litewska otrzymała wyjaśnienia od Komisji Europejskiej, według których wyjątki od sankcji UE nie dotyczą tranzytu kaliningradzkiego.

Według wstępnych szacunków, zakaz dotknie od 40% do 50% towarów przewożonych między Obwodem Kaliningradzkim a innymi regionami Federacji Rosyjskiej. "Dotyczy to materiałów budowlanych, cementu, metalu, szeregu innych ważnych dla budownictwa i produkcji wyrobów gotowych, które zostały wyeksportowane z naszego terytorium" - poinformował gubernator regionu.

Według Alichanowa takie ograniczenie ze strony Litwy będzie wymagało znacznego zwiększenia liczby promów na linii Ust-Ługa-Bałtijsk. „W razie potrzeby oczywiście skontaktujemy się również z rządem federalnym w sprawie dotowania tych transportów, bo obiektywnie najprawdopodobniej wzrosną koszty logistyki. Jestem pewien, że możemy uzyskać wsparcie. I zadbamy o to, aby naszym przedsiębiorcom, ludziom, którzy pracują w naszych przedsiębiorstwach, sytuacja w żaden sposób się nie pogorszyła – powiedział gubernator. Rząd regionalny Obwodu wyjaśnił, że ograniczenia nie dotyczą pociągów pasażerskich i drogowego transportu towarowego.

Tymczasem wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adomėnas powiedział, że Rosja wykorzysta do celów propagandowych obowiązujący obecnie zakaz przewozu koleją przez Litwę do Kaliningradu niektórych rosyjskich towarów objętych sankcjami. "Oczywiście, każda wiadomość, która świadczy o nieprzychylności wobec Rosji, jest podchwytywana i eskalowana. Takie informacje są wykorzystywane przede wszystkim do zwiększania napięcia i przedstawiania państw zachodnich jako wrogich narodowi rosyjskiemu" - powiedział dzisiaj Mantas Adomėnas.

Natomiast Mantas Dubauskas, rzecznik prasowy Kolei Litewskich, powiedział, że spółka przestrzega sankcji UE wobec Rosji i Białorusi, które miały wejść w życie w połowie czerwca.
 


opr. wł.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021