geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Kiedy Łukaszenka kąpie się w Soczi...

Andrzej Widera

25-09-2021 11:50


W czasie gdy Łukaszenka zażywa kąpieli w Morzu Czarnym, w Soczi, gdzie udał się wczoraj z prywatną wizytą, w Genewie podczas 48 sesji Rady Praw Człowieka ONZ stały przedstawiciel Białorusi przy ONZ Jurij Ambrazewicz stwierdził, że utworzenie specjalnej struktury do zbadania sytuacji na Białorusi wykracza poza mandat Biura Wysokiego Komisarza Praw Człowieka (UNHCR), a to, zdaniem strony białoruskiej, jest niedopuszczalne. Abmrazewicz powiedział, że Zachód wykorzystuje trybunę ONZ do usprawiedliwiania sankcji gospodarczych nałożonych na Białoruś i faktycznie prowadzi wojnę hybrydową przeciwko Białorusi.

Natomiast w tym samym czasie kolejne dwa wydarzenia wpisują się w logiczny ciąg zdarzeń realnego wchłaniania Białorusi w skład Rosji. Pierwsze to dyskusja o Państwie Związkowym, która odbyła się wczoraj na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Rosji z udziałem Putina. W spotkaniu wzięli udział także premier Michaił Miszustin , przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko , przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin, szef sztabu Biura Wykonawczego Prezydenta Anton Wajno , sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew , minister spraw wewnętrznych Władimir Kołokolcew , minister obrony Siergiej Szojgu , dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Siergiej Naryszkin, specjalny przedstawiciel prezydenta ds. ochrony środowiska, ekologii i transportu Siergiej Iwanow.

Putin oznajmił, że zakończył się poważny okres negocjacji ze stroną białoruską parametrów dalszej budowy Państwa Związkowego. „Są też kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa naszym krajom w tak szybko zmieniającym się świecie. Dlatego proponuję dziś omówić ten temat ”- powiedział Putin. Szczegółów dyskusji w oświadczeniu Kremla nie podano.

A drugie już mniej nagłaśniane zdarzenie, to spotkanie przewodniczący Państwowej Komisji Przemysłu Wojskowego Białorusi Dmitrija Pantusa z Ambasadorem Rosji na Białorusi Jewgienijem Łukjanowem. Obaj, według oświadczenia, omówili współpracę w sferze wojskowo-technicznej obu krajów, potwierdzili gotowość do dalszej współpracy w różnych dziedzinach. Pantus poinformował Łukjanowa o przygotowaniach do kolejnego posiedzenia białorusko-rosyjskiej komisji międzyrządowej ds. współpracy wojskowo-technicznej, które odbędzie się na początku października w Grodnie.

Jak można się domyślać, rozmowy mogły dotyczyć między innymi uzbrojenia, które ma otrzymać Białoruś od Rosji, a wybrane miejsce spotkania komisji międzyrządowej, też zapewne nie zostało wybrane bez przyczyny.


opr. wł.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021