geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Białorusko-rosyjska współpraca handlowa

Dodał: Andrzej Widera

09-10-2023 09:43


Białoruś wykorzystuje 20 rosyjskich portów do przeładunku swoich ładunków eksportowych. W okresie styczeń-sierpień przewieziono nimi 8,5 mln ton.Takie dane przedstawił białoruski Minister Transportu i Komunikacji Aleksiej Lachnowicz. "Najpopularniejsze są porty w obwodzie leningradzkim i Petersburgu , jest to około 75-80 procent towarów" - powiedział minister.

"Jeśli w ubiegłym roku przeładowaliśmy około 6,1 mln ton przez rosyjskie porty, to zgodnie z wynikami 8 miesięcy tego roku widzimy statystyki przekraczające 8,5 mln ton" - dodał. Minister zauważył, że transport towarów jest aktywnie realizowany przez kolej również w kierunku Chin. Według niego restrukturyzacja logistyki wpłynęła również na plany ministerstwa dotyczące przebudowy dróg. W sumie w przyszłym roku planowane jest przeznaczenie 2,2 mld rubli na remonty i przebudowę dróg oraz "wykonanie ponad 4 tysięcy kilometrów dróg" - w tym na drogi prowadzące w kierunku granicy z Rosją.

Z kolei Borys Gryzłow, ambasador Rosji na Białorusi, stwierdził, że w 2023 roku Rosja zwiększyła dostawy maszyn, urządzeń i materiałów budowlanych na Białoruś.Ogółem w okresie styczeń-lipiec rosyjski eksport spadł o 6,7%, m.in. za sprawą ograniczenia zakupów gazu, który zastępowany jest energią elektryczną z białoruskiej elektrowni jądrowej.

Jednocześnie rosyjski eksport na Białoruś, z wyłączeniem dostaw surowców, w dalszym ciągu rośnie. "Jeśli usuniemy z rosyjskich dostaw komponent surowcowy, wszystko się wyjaśni. Inne wskaźniki nadal wykazują wzrost: w okresie styczeń-lipiec wyniósł on 2,9%, czyli 8,1 mld USD w ujęciu pieniężnym. Co więcej, w tak ważnej kategorii towarów, jak maszyny i urządzenia, krajowy eksport wzrósł o 18,5%, a w materiałach budowlanych - o 17,6%. " - napisał ambasador.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024