geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Opinie Komentarze Analizy

Zdjęcie: Pilnowany tankowiec Eagle S - Fin Coast Guard

Infrastruktura podmorska i współpraca morska na Bałtyku

Dodał: Andrzej Widera

08-01-2025 15:00


Chociaż ryzyko uszkodzenia, celowego lub przypadkowego, infrastruktury energetycznej i komunikacyjnej pod Bałtykiem nie może zostać całkowicie wyeliminowane, współpraca morska między demokratycznymi państwami otaczającymi to morze może pomóc w zwiększeniu odstraszania przed atakami oraz w stworzeniu skuteczniejszej odpowiedzi zbiorowej.

Bałtyk zdecydowanie nie stał się jeziorem NATO. Najnowszy incydent uszkodzenia kabli po raz kolejny uwypuklił podatność podmorskiej infrastruktury energetycznej i komunikacyjnej – zarówno w regionie, jak i na całym świecie. NATO szybko zdecydowało o zwiększeniu swojej obecności na Bałtyku. Szczegóły nie zostały ogłoszone, ale jego odpowiedź prawdopodobnie będzie podobna do tej, która miała miejsce po uszkodzeniu Balticconnector oraz kilku kabli w październiku 2023 roku.

Komentarz ICDS - link do całości w źródle


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024