geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

System Iron Dome dla Kijowa?

Dodał: Andrzej Widera

15-09-2021 11:05


Jak donosi Politico, amerykański Kongres wprowadził poprawkę do ustawy obronnej na rok 2022, która naciskałaby na administrację Bidena, aby sprzedała lub przekazała Ukrainie nowe systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, w tym potencjalnie wysłała baterię Iron Dome ("Żelazna Kopuła"), obecnie obsługiwaną przez armię amerykańską.

Sugestia sprzedaży lub wysłania nowych systemów obrony powietrznej do Kijowa prawdopodobnie zwiększyłaby napięcie w stosunkach z Moskwą, która uznałaby taki transfer broni w pobliżu swojej granicy za prowokację. Rosja od dawna skarżyła się na amerykański system obrony przed rakietami balistycznymi rozmieszczony w Rumunii, twierdząc, że może on zostać wykorzystany do celów ofensywnych, czemu USA i NATO zaprzeczyły.

W chwili obecnej Stany Zjednoczone nie mają zbyt wielu nadmiarowych baterii obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej gotowych do przekazania. Wojsko zakupiło dwie baterie, które są obecnie przygotowywane do uruchomienia w przyszłym roku. Jednak armia ma problemy z integracją obrony przeciwrakietowej: gdyż Iron Dome nie zostały zaprojektowane do działania w ramach nowego systemu dowodzenia i kontroli armii, co ogranicza ich przydatność w przypadku rozmieszczenia za granicą.

Biorąc pod uwagę niektóre decyzje polityczne administracji prezydenckiej wobec Ukrainy w ostatnim czasie, Kongres chce spróbować zrobić więcej niż to, co robi zespół Bidena" - powiedział członek Kongresu pod warunkiem zachowania anonimowości, gdyż ustawa jest nadal procedowana. Ustawa Izby wzywa już do przekazania 275 milionów dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Kilka ukraińskich i izraelskich doniesień prasowych sugerowało, że Kijów chce kupić Żelazną Kopułę od Izraela, ale taki zakup mógłby być skomplikowany. Rząd Izraela potrzebowałby zgody Waszyngtonu na sprzedaż tej broni krajowi trzeciemu, biorąc pod uwagę umowę o wspólnym rozwoju z amerykańskim koncernem Raytheon, a w Tel Awiwie istnieją drażliwe kwestie związane z relacjami z Moskwą. Oba kraje uzgodniły, że nie będą sprzedawać broni niektórym stronom trzecim, takim jak Ukraina i Iran, a w ostatnich latach osiągnęły niełatwe porozumienie w sprawie Syrii.

Nie jest jasne, jaki będzie ostateczny los zwiększenia pomocy dla Ukrainy, gdy ustawa trafi pod obrady Izby, a następnie zostanie procedowana przez komisje Kongresu i Senatu jeszcze w tym roku, aby wypracować ostateczną wersję ustawy.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje przeglądamy codziennie ponad 120 źródeł uznanych w mediach za wiarygodne. W wypadku wiadomości kontrowersyjnych, zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Komentarze (0)


Zostaw komentarz


Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021